Przy omawianiu programów dofinansowań często pojawia się termin koszt kwalifikowany. Nie dla każdego jest on jasny. Wyjaśnijmy zatem, czym są koszty kwalifikowane na podstawie najpopularniejszego programu wsparcia fotowoltaiki w Polsce – Mój Prąd, a konkretnie czwartej edycji tego programu.
Koszty kwalifikowane, czyli na co można otrzymać dofinansowanie
Najprościej rzecz ujmując, koszty kwalifikowane to wszelkie koszty, które podlegają finansowaniu lub współfinansowaniu w ramach określonego programu. W przypadku programu Mój Prąd koszty kwalifikowane to wydatki poniesione na wyszczególnione w regulaminie elementy instalacji fotowoltaicznej. Należy przy tym zaznaczyć, że koszty kwalifikowane to pełne kwoty zakupu poszczególnych produktów i usług, a nie kwoty dofinansowania. W ramach programu Mój Prąd możliwe jest otrzymanie dotacji w wysokości maksymalnej 50% kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że dotacja nie może wynieść więcej niż połowa poniesionych kosztów.
Koszty kwalifikowane w Mój Prąd 4.0
Od początku istnienia program Mój Prąd stanowi wsparcie dla osób fizycznych, decydujących się na montaż fotowoltaiki. Od pierwszej edycji dotacje dotyczyły mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli w praktyce elementów niezbędnych do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Jednak w 4. edycji programu zdecydowano się poszerzyć zakres elementów objętych dofinansowaniem. Na liście pojawiły się również magazyny energii elektrycznej i ciepła, a także systemy zarządzania energią elektryczną. Tym samym można wnioskować o dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych każdego z wymienionych elementów.
Należy podkreślić, że koszty kwalifikowane dotyczą zarówno wydatków poniesionych na zakup, jak i montaż elementów. Ważne jest jednak, że dotacja w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych zostanie udzielona pod warunkiem, że kwota stanowiąca połowę kosztów nie przekroczy wysokości kwoty maksymalnej dofinansowania. Dla poszczególnych elementów instalacji ustalono odmienne kwoty maksymalne.