Celem osób decydujących się na fotowoltaikę jest wybór w pełni efektywnej instalacji, która pozwoli zredukować wydatki na prąd. Należy pamiętać, że wpływ na ostateczną wydajność paneli słonecznych ma nie tylko jakość wykorzystanych komponentów czy wielkość systemu, ale również zastosowany plan cenowy. Jaka taryfa będzie najlepsza dla fotowoltaiki?
Jakie są taryfy energii elektrycznej
Taryfy energii to ustalone przez sprzedawców plany cenowe, które określają warunki i koszty zakupu prądu. W zależności od ich rodzaju ceny mogą być jednakowe w ciągu całej doby lub tańsze w określonych godzinach czy dniach. W Polsce sprzedawcy prądu oferują cztery główne taryfy, wyodrębnione pod względem odbiorcy końcowego.
Prezentują się one następująco:
- G – przeznaczona dla gospodarstw domowych;
- C – przeznaczona dla małych firm i gospodarstw rolnych;
- B – dla dużych przedsiębiorstw jak hotele, stacje paliw czy szpitale;
- A – dla większych odbiorców, np. dla kopalni czy stoczni.
Taryfy prądu określane są za pomocą symboli składających się wielkiej litery i następujących po sobie dwóch cyfr. Pierwsza z nich opisuje moc umowną, a druga – liczbę stref.
Jeśli chodzi o moc umowną, oznacza się ją cyfrą 1 – dla mocy do 40 kW, oraz 2 – dla mocy powyżej 40 kW. Z kolei strefy mogą być określane cyframi od 1 do 4.
Skrót taryfy prądu G12 oznacza więc taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych, o mocy umownej do 40 kW oraz rozliczaną dwustrefowo.
Rozliczanie energii z instalacji fotowoltaicznych
Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej przychodzące rachunki uwzględniać będą sumy energii pobranej oraz przekazanej bezpośrednio do sieci. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zredukowanie wydatków, poprzez zbilansowanie energii elektrycznej.
W momencie podpisania umowy z dostawcą energii właściciel fotowoltaiki staje się jednocześnie odbiorcą i producentem prądu, czyli prosumentem. Dzięki temu może korzystać z atrakcyjnych warunków umowy, pozwalających na zmniejszenie rachunków za energię. W sytuacji, gdy panele wytworzą zbyt dużą ilość energii, zostanie ona przekazana do sieci elektroenergetycznej.
Wybór taryfy – na co zwracać uwagę?
Przed zawarciem umowy z dostawcą energii, można wybrać jedno z dostępnych rozwiązań. Decyzja odnośnie taryfy powinna zostać dobrze przemyślana z uwzględnieniem:
- ile energii wytwarza instalacja fotowoltaiczna,
- jak wygląda profil zużycia energii w danym budynku,
- w jaki sposób rozlicza się prąd w branej pod uwagę taryfie,
- jakie są koszty tej taryfy,
- jaka jest strefa czasowa.
Aby dowiedzieć się, jaka taryfa dla fotowoltaiki będzie najlepsza, warto dobrze poznać dostępne plany cenowe oraz sprawdzić, który z nich przyniesie najwięcej korzyści.
Fotowoltaika: taryfa G11
Taryfa G11 okazuje się najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Nazywana jest też inaczej taryfą całodobową, ponieważ cena prądu za 1 kWh jest taka sama niezależnie od pory czy dnia tygodnia. Korzystają z niej:
- właściciele paneli fotowoltaicznych rozliczający się z dostawcą energii w systemie prosumenckim;
- osoby mieszkające w gospodarstwach domowych, w których profil zużycia prądu jest niemalże stały na przestrzeni doby.
Należy pamiętać, że taryfa G11 to najkorzystniejsza opcja dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, które w pełni pokrywają ich zapotrzebowanie na prąd. Tylko w takim przypadku można uzyskać najniższe opłaty stałe.
Fotowoltaika: taryfa G12
W odróżnieniu od taryfy G11 taryfa G12 jest dwustrefowa. Dzięki temu ceny prądu są niższe w godzinach wieczornych i nocnych, a wyższe w ciągu dnia. Jest to rozwiązanie opłacalne szczególnie dla osób, które w ciągu dnia nie korzystają z urządzeń elektrycznych, np. ze względu na pracę czy szkołę.
Z punktu widzenia użytkownika fotowoltaiki taryfa G12 jest szczególnie korzystna dla osób, które ogrzewają dom z użyciem pompy ciepła. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że urządzenia pobierające prąd z paneli słonecznych pracują także w nocy. Wykorzystanie taryfy G12 pozwala więc na obniżenie wydatków związanych z ich działaniem.
Ten plan cenowy okazuje się również dobrą opcją w przypadku właścicieli instalacji fotowoltaicznych, które nie pokrywają w 100% zapotrzebowania na prąd. Dwustrefowe rozliczanie pozwoli na wykorzystanie energii ze słońca w ciągu dnia, a w nocy – tańszej energii od zewnętrznego dostawcy.
Wybór taryfy dla fotowoltaiki – dlaczego jest tak ważny?
Instalacje fotowoltaiczne nie produkują prądu w stałej ilości przez całą dobę. Największe wartości osiągane są w ciągu dnia, kiedy to większość domowników przebywa poza domem. W takiej sytuacji nadwyżki energii pozyskanej ze słońca przekazywane są do sieci elektroenergetycznej, a następnie kupowane ze stratą.
Dobór właściwej taryfy prądu dla fotowoltaiki pozwala więc na zredukowanie kosztów związanych z zakupem od dostawców. W związku z tym zasadność wyboru taryfy zależna jest od:
- godzin, w których w danym gospodarstwie występuje szczytowe zużycie prądu, co jest ściśle związane z trybem życia mieszkańców;
- zapotrzebowania na energię wykorzystywaną w czasie największego zużycia.
Aby poprawnie dopasować taryfę i w pełni efektywnie wykorzystać panele słoneczne, trzeba dokładnie przeanalizować wspomniane czynniki. Może się okazać, że obecny plan cenowy nie jest wcale korzystny, a wprowadzenie w tym zakresie modyfikacji pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowych oszczędności.
Fotowoltaika – zmiana taryfy prądu
Sprzedawcy energii elektrycznej dopuszczają możliwość zmiany taryfy prądu raz w roku. Gdy właściciel instalacji fotowoltaicznej dojdzie do wniosku, że obecny plan cenowy jest niekorzystny pod względem finansowym, może bez problemu dokonać modyfikacji. Wystarczy, że skontaktuje się z biurem obsługi dostawcy prądu.
Zmiana taryfy jest zazwyczaj poprzedzona złożeniem wniosku przez internet lub wypełnieniem dokumentu w formie papierowej i dostarczeniem go do filii danego przedsiębiorstwa energetycznego. Skorzystanie z innego planu cenowego często przynosi spore oszczędności, dlatego też warto wykonać kalkulacje i sprawdzić, jaki plan cenowy bardziej się opłaca.